V sobotu 27. dubna se v překrásném jihočeském městě Českém Krumlově, se uskutečnilo 16. setkání vojáků, kteří vykonávali své zahraniční mise pod mandátem Organizace spojených národů.

Právě zde sídlila dosud jediná Základna mírových sil OSN, ze které v dubnu roku 1992 odjížděli první dobrovolníci do novodobých zahraničních operací. Právě v upomínku této události se v perle jižních Čech, Českém Krumlově, pravidelně scházejí ti, kteří zde vzpomínají na souvislosti spojené s touto nelehkou službou. Jak známo,  právě vojáci nosící modré barety vyšlapávali cestičku naší republice do společenství zemí Severoatlantické aliance.

V sobotu 27. dubna se na tradičním místě – II. nádvoří státního hradu a zámku v Českém Krumlově sešlo více než sto dvacet bývalých účastníků zahraničních misí, kteří se pyšní právem nosit světlemodrý  baret, aby zavzpomínali nejen na chvíle strávené při náročném výcviku  na zdejší základně, ale především na dobu nasazení v misích UNPROFOR, UNTAES, UNCRO či dalších. Mnozí z nich strávili ne zrovna jednoduché chvíle jako pozorovatelé OSN mezi dvěma znesvářenými stranami a významně přispěli ke stabilizaci situace v mnoha neklidných místech nejen v Evropě.

Setkání bylo zahájeno přinesením historického bojového praporu dnes již neexistující základny, státní hymnou a minutou ticha za ty, kteří se dnešních dnů nedožili.

Předseda jihočeské organizace Sdružení válečných veteránů podplukovník v.v. Vojtěch Plesník na nádvoří přivítal 1. místopředsedu sdružení podplukovníka v zál. Ladislava Sornase, který se téměř pravidelně těchto setkání účastní.

„Chci vám poděkovat za hojnou účast a popřát všem jménem předsedy a republikového vedení příjemný pobyt ve městě, na které máte jistě každý z vás osobní vzpomínky. Rád bych připomněl, že setkávání modrých baretů v Českém Krumlově se už stalo pojmem a nás moc těší, že se sem vydávají lidé, kteří o sobě mohou říci, že jsou v pravém slova smyslu kamarády,“ uvedl první místopředseda a poděkoval také organizátorům, kteří nehledí na své osobní volno a dokáží navazovat na vysokou laťku programu setkání, kterou nastavil jeden ze zakladatelů této akce,  pplk. v zál. Tibor Horváth.

Dalším hostem slavnostního nástupu byl tajemník Československé obce legionářské major v záloze Milan Mojžíš, který potvrdil, že ČsOL, těsně spolupracuje se Sdružením válečných veteránů a především podporuje podobné akce, jako byla ta v Českém Krumlově.

Miroslav Šindelář

Video z akce:

Setkání modrých baretů Český Krumlov, duben 2019

2019-04-28 Český Krumlov

Flickr Album Gallery Pro Powered By: Weblizar