Jedenáctý listopad je od konce 1. světové války vnímán jako Den válečných veteránů a obětí válek. Po roce 2000 se začal tento den slavit také v České republice. V prvních letech trochu rozpačitě armáda nastoupila na Vítkově, později se přidávala také ostatní česká města. Politice se naučili ozdobit klopu květem vlčího máku. První vlčí máky přinesl do ČR novodobým válečným veteránům Jerry Toole, americký voják z Vietnamské války a divil se, že tato tradice u nás není. Jednal na Generálním štábu, Ministerstvu obrany a spolu s českými válečnými veterány otevřel celosvětový Den válečných veteránů i pro nás.

Vzpomínáme na vojáky, kterí padli v novodobých misích po roce 1989. Od Petra Šimonky v Saudské Arábii až po Tomáše Procházku v Afganistánu.
Současná situace neumožní organizovat pietní akce, nástup na Vítkově, setkání válečných veteránů Prahy na náměstí Kinských v Praze 5 nebo setkání na náměstí Míru v Praze 2.
Vzpomeňte na naše vojáky kdekoli zrovna budete. Stačí chvilička. Pokud ve dvou položíte k pomníčku kytku, zapálíte svíčku, pošlete foto na tyto webové stránky – [email protected]

                    

10.11. 2020 – náměstí Kinských, Praha 5

Den válečných veteránů si každoročně připomínáme na náměstí Kinských v Praze 5 u pomníčku padlých při Pražském povstání.
JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, člen zastupitelstva, PhDr. Helena Volechová, ředitelka CSOP Praha 5, položili květinu a zapálili svíčku.

Ing. Rastislav Cimerman, předseda Krajské organizace Hl.města Prahy a Ing. Ladislav Sornas 1.místopředseda SVV ČR “ve druhé vlně” podpořili svou účastí vzpomínku na novodobé válečné veterány, kteří zahynuli v zahraničních misích naší armády.

Den Válečných Veteránů – Náměstí Kinských

Flickr Album Gallery Pro Powered By: Weblizar

 

11.11.2020 Níměstí Míru, Praha 2

Den válečných veteránů organizuje každoročně Jana Černochová, starostka Prahy 2. Jednoduchá vzpomínka proběhla na Náměstí Míru.

 

2020 Den Válečných Veteránů Náměstí Míru, Praha 2

Flickr Album Gallery Pro Powered By: Weblizar

 

Video:

Náměstí míru Praha 2