Jdi na obsah Jdi na menu

PIETA U HROBU PPOR. VÁCLAVA MARTÍNKA

13. 1. 2019

V neděli 13. ledna, krátce před jednou hodinou jsme dojeli ke hřbitovu v Dačicích, kde již na parkovišti stálo několik vozů dalších účastníků pietního aktu, který u příležitosti 25. výročí úmrtí ppor. Václava Martínka uspořádalo naše Sdružení válečných veteránů ČR. Množství přítomných nás potěšilo. Svědčí o tom, že kamarádi nezapomínají.

Ppor. Václav Martínek byl druhým vojákem. který zahynul v novodobé zahraniční misi. Bylo mu 42 let. Zanechal zde manželku se dvěma dcerami.

Společně s rodinou pozůstalých přišli památku padlého veterána uctít veteráni nejen z blízkého okolí a Jihočeského kraje, ale přijeli i kamarádi z Vysočiny a z Prahy. Zejména pak stojí za zmínku i přítomnost veterána Pepy Faláře, který i přes zdravotní obtíže vážil cestu až z Liberce.

U hrobu ppor. Václava Martínka, který zahynul právě před 25 lety v Chorvatské Udbině v misi UNPROFOR, promluvili místopředseda SVV ČR Ing. Ladislav Sornas a starosta města Dačic Ing. Karel Macků.

Po položení kytic jsme se společně odebrali na náměstí, kde jsme položili další květy u památníku "Hrdinům i obětovaným", kde je umístěna i pamětní deska padlým novodobým veteránům, rodákům z města Dačic. 

Závěr pietního aktu pak patřil neformálnímu přátelskému posezení a vzpomínkám účastníků v příjemném interiéru hotelu Koníček.

Nakonec chci ocenit a pochválit vlastní průběh pietní akce. I přesto, že jeden z mála rozkazů, který za svého krátkého působení vydala ministryně obrany Karla Šlechtová, který nedovoluje účast čestné stráže a trubače u hrobu padlého, která má podtrhnout důstojnost a význam pietního aktu (mimochodem donedávna samozřejmá), veteráni jihočeského kraje zajistili odpovídající rámec celému pietnímu aktu. Postavili vlastní čestnou stráž pod praporem OSN. I když se pieta uskutečnila  bez trubače a dokonalého ceremoniálu profesionálů čestné jednotky, přesto vystoupení válečných veteránů k uctění památky Václava Martínka působilo, možná i o to víc, bezprostředně a přirozeně. 

autor: KaJi, foto: Bohumír Tomášek, Josef Pokorný

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky PIETA U HROBU V. MARTÍNKA

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář