Jdi na obsah Jdi na menu

25. výročí Války v Perském zálivu

8. 3. 2016

V pátek 26. února 2016 se v kongresovém sále Domu armády Praha uskutečnilo symposium věnované 25. výročí účasti československých vojáků v operaci Desert Storm. To pořádalo Sdružení válečných veteránů ČR.

005.jpgSymposium, na kterém přijala účast řada osobností, mimo jiné i bývalý ministr obrany Luboš Dobrovský, první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun či velitel československého samostatného protichemického praporu plk. v.v. Ján Valo, si kladlo za cíl připomenout účast našich vojáků v první bojové operaci v novodobé historii ozbrojených sil.

Do Prahy se sjelo více než čtyřicet přímých účastníků, aby osobně zavzpomínali na události, které se odehrávaly za jejich působení v Perském zálivu.

„Při setkání se chceme zamyslet nad vojensko-politickou situací v letech 1989-1990, připomenout si přístup Česko - Slovenské republiky k válečnému konfliktu v oblasti Perského zálivu a také vlastním pohledem hodnotit na pozadí tehdejších událostí roli Československého samostatného protichemického praporu, který byl zasazen do tohoto ozbrojeného konfliktu,“ uvedl v úvodu symposia předseda Sdružení válečných veteránů ČR Pavel Budinský.

„Mnohá fakta jsme chtěli uvést na pravou míru a přímí účastníci mohou podat věrohodná svědectví o tom, jak celou problematiku viděli oni na vlastní oči. Umí se podělit se o zážitky, které by i mnohdy rádi zapomněli,“ doplnil první místopředseda sdružení Ladislav Sornas. Ten také podtrhl, že symposium svolali proto, aby se na první vyslání československých vojáků nezapomínalo.

„Očekávali jsme zajímavý retrospektivní pohled na události, které vedly k rozhodnutí vyslat poprvé od 2. světové války československé vojáky do bojové operace a tím, že tady vystoupili se svými příspěvky pamětníci té doby, bylo naše očekávání naplněno,“ řekl jeden z účastníků setkání, ( tehdejší náčelník štábu praporu) plk. v.v. Vladimír Braun.

Bývalý ministr obrany Luboš Dobrovský v hlavním projevu uvedl: „Hned poté, co vám poděkuji za vaše002.jpg tehdejší odhodlání a za vaši statečnost a také za to, že jste snad setrvali bez velké hořkosti skutečnost, že nikdo nebyl připraven na váš návrat a že si ani armáda ani ministerstvo a zejména vlády si s vámi tak trochu nevěděli, co dělat.“ Připomněl slova předsedy Sdružení válečných veteránů Pavla Budínského, že se určité nápravy v posledních letech přece jenom ve vztahu k těm, kteří šli do první mise, dostává. Objasnil skutečnosti, které stály v pozadí vyslání dobrovolníků do Perského zálivu. Vzpomněl erudovanou činnost tehdejšího ministra obrany generála Miroslava Vacka, který uplatnil své bohaté velitelské znalosti, roli náměstka ministra Antonína Raška a také generála Antonína Slimáka, který byl tehdejším náčelníkem generálního štábu.

Mirek Šindelář

 

Náhledy fotografií ze složky 25. výročí Války v Perském zálivu

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář