Jdi na obsah Jdi na menu

XIII. setkání vojenských pozorovatelů misí OSN/OBSE

21. 10. 2016

Už po třinácté se na Komorním Hrádku u Chocerad sešli bývalí příslušníci misí OSN, kteří v krizových oblastech světa dohlíželi na dodržování často křehkého míru mezi znesvářenými stranami.

Tradiční setkání na tradičním místě se koná každoročně jako připomínka faktu, že vojenští pozorovatelé svou odvážnou prací ve prospěch míru, prošlapávali v prvním roce vzniku nového státu po listopadové revoluci cestu naší země do společenství států Severoatlantické aliance. Setkání přátel, kteří si stále mají co říci nejen o své činnosti z misí, se koná díky organizátorům ze středočeské organizace Sdružení válečných veteránů ČR, dvojice podplukovníků Miroslava  Marka a Stanislava Švideka, ve spolupráci s podplukovníkem Ladislavem Sornasem a předsedou středočeské organizace ČsOL plk. Karlem Hrůzou, podepsala pod režii letošního setkání. To má v podstatě neměnný program.

Po úvodu, ve kterém organizátoři přivítali ve svém středu také předsedu SVV ČR a ČsOL  plukovníka Pavla Budinského a Borise Valníčka veterána 2. světové války, následovalo ocenění těch, kteří  o sobě dávají vědět ve prospěch celku. Členů sdružení, které vzniklo hlavně proto, aby kamarádi uměli podat pomocnou ruku těm, kteří potřebují řešit mnohdy složitější životní situace. Ostatně právě o tom hovořil místopředseda Sdružení válečných veteránů pplk. Ladislav Sornas v úvodním projevu. Vyznamenání převzalo šest válečných veteránů.

Tradiční částí akce je také nevšední prohlídka státního zámku v místě konání. Jak známo, Komorním Hrádkem prošli všichni vojenští pozorovatelé před vysláním do zahraniční mise. Právě zde získávali mnohdy první zkušenosti, pokyny před cestou do krizových oblastí. Zdokonalovali se nejen ve vojenském řemesle, ale také v tom, aby se dokonale domluvili v místech svého působení. Na Komorním Hrádku se sice většinou vyučovala angličtina, ale nebylo vzácnou výjimkou, že se zájemci mohli účastnit výuky i v kurzech francouzského, německého či dalších jazyků.

Po prohlídce zámku už následovalo neformální setkání pozorovatelů, kterého se společně účastnili i rodinní příslušníci, Většinou partnerky, které v době, kdy byli jejich muži vyslání do mise, jim poskytovali podporu.

V Rytířském sále se potom více jak šedesát účastníků bavilo  v příjemném večeru, který zpestřila country skupina pod vedením jednoho z nich - podplukovníka Vlastimila Jánského.

Šindlík

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář