Jdi na obsah Jdi na menu

MODRÉ BARETY V ČESKÉM KRUMLOVĚ

Tradiční  setkání účastníků  zahraničních vojenských operací, mírových misí a bývalých příslušníků Výcvikové základny Mírových sil OSN v Českém Krumlově bylo zahájeno na druhém nádvoří Státního hradu a zámku Český Krumlov slavnostním nástupem . 
Na něm přivítali významné hosty, především náčelníka Generálního štábu Armády České republiky armádního generála Petra Pavla a starostu města  Dalibora Cardu.
Letos se do perly jižních Čech, která byla v letech 1990 - 2003 baštou těch, kteří se zde připravovali na své zahraniční působení, sjelo na více než  padesát vojáků s modrými barety i se  svými rodinnými příslušníky a přáteli snad ze všech koutů Česka i Slovenska.
Ostatně zdejší základnou, od jejíhož vzniku uplynulo přesně 25 let,  prošlo za dobu její existence na  tři a půl tisíce vojáků – účastníků misí OSN a dalších šest tisíc příslušníků Armády České republiky, kteří působili v mírových operacích pod mandátem Severoatlantické aliance.
 „Vaše setkávání jsou důkazem toho, že ctíte tradici, která je vždy dobrá, protože svědčí o tom, že máme určitý respekt k historickým hodnotám. Nezáleží na tom, jestli někdo nosil modrý baret jenom pár měsíců jako já, nebo opakovaně několik let tady na základně nebo v pozorovatelské misi, ale znamená to, že se všichni cítí být součástí nějakého celku, kterému přikládali určitý smysl a který určitě měl svůj význam nejen pro obecný cíl, které mise OSN přinášejí, ale i pro českou armádu, protože tyto mise se staly součástí jejích tradic.
Byly to vlastně první zahraniční mise, ve kterých jsme získávali novodobé zkušenosti,“ uvedl v projevu k nastoupeným vojákům v modrých baretech armádní generál Petr Pavel.
Hlavní organizátor tradičních setkání v Českém Krumlově podplukovník v záloze Tibor Horváth řekl, že: „Setkání je připomínkou toho, že 12. dubna 1992 odešli právě odtud do první zahraniční mise pod mandátem Organizace spojených národů muži a ženy naší novodobé armády. Je příležitostí, aby se zde sešli kamarádi, kteří v misích prožili to dobré, ale i zlé a zavzpomínali na minulé časy.“
Odpolední část se nesla ve znamení sportovního a zábavného programu na Hornobranském rybníku v Českém Krumlově.
 Zlatým hřebem letošního setkání  se stal koncert Big Bandu Ústřední hudby AČR k výročí ukončení 2.světové války a 25. výročí založení Výcvikové základny Mírových sil OSN.
Big Band ÚH AČR vznikl v roce 1995 jako samostatné hudební těleso, jehož repertoár je zaměřen na oblast taneční, zábavné a populární hudby. Těleso vzniklo spontánně z řad členů Ústřední hudby AČR a od svého vzniku vystoupilo na bezpočtu akcí doma i v zahraničí. Mimo Českou republiku Big Band vystoupil např. ve Francii, Spolkové republice Německo, Rakousku, Švýcarsku aj.
V jeho repertoáru nechybí klasické taneční a jazzové skladby, rokenroly, instrumentální sóla a celá škála skladeb a písní soudobé české i světové populární hudby. Jeho doménou však zůstávají interpretace proslulých melodií swingové éry.
Text a foto: Mgr. M. Šindelář
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář